Inflace se bude zrychlovat dál, špatném přijde zřejmě v dubnu

spot_img

Měsíční inflace za prosinec 2021 vzrostla na 5,8 %, nejvíce ji táhly rostoucí ceny potravin, stavebních materiálů a nejnovější i zdražující se noviny. Informoval o tom v pátek Statistický úřad (SÚ) SR. Roční inflace za loňský rok dosáhla nejvyšší hodnoty za posledních devět let, a to 3,2 %. Analytici se shodli, že zdražování bude zřejmě pokračovat ve zrychlování, špatném se očekává v dubnu letošního roku.

Analytici úseku měny, statistiky a výzkumu (ÚMS) Národní banky Slovenska (NBS) i analytička WOOD & Company Eva Sadovská se shodli na tom, že tento kvartál se ještě Slovensko dalšímu zdražování nevyhne. Obrat očekávají až v příštím čtvrtletí.

Analytici ÚMS vyzdvihli, že k prosincové inflaci přispěl zejména pokračující růst cen služeb spojených s bydlením a cen zboží spojeného s rekreací a kulturou. „Od konce druhé vlny nového koronaviru se ve zrychlení cen zboží promítá při vysoké poptávce domácností po zařízeních nedostatek meziproduktů a silný růst importních cen,“ konstatovali analytici.

Rovněž upozornili, že tempo růstu cen potravin se v prosinci zrychlilo výrazněji, než naznačovaly předpoklady. „Mezileté tempo růstu cen potravin by mohlo v březnu 2022 atakovat úroveň až téměř devíti procent,“ předpovídají analytici. Také od ledna zřejmě začnou inflaci táhnout vzhůru i vyšší ceny elektřiny, plynu a tepla. „Díky tomu by se mohla celková inflace pohybovat na začátku roku 2022 nad sedmi procenty, což odkrojí část nominálních příjmů,“ uzavřeli analytici ÚMS.

Stejně sedmiprocentní inflaci odhaduje v prvním kvartálu letošního roku i Sadovská. V dalších čtvrtletích by se podle ní mohla inflace zpomalovat. „Průměrnou inflaci za rok 2022 momentálně očekáváme na úrovni pěti až šesti procent. Podobný cenový vývoj očekáváme iv případě potravin,“ poznamenala analytička.

Připomněla, že letos budou Slováci ještě v inflaci pociťovat i efekt dražšího tabáku, pohonných hmot či stavebních materiálů.

Sadovská ale upozornila na efekt inflace na úspory Slováků. „Inflace válcuje úroky na bankovních vkladech už šestý rok po sobě (zahrnující už i rok 2022). Během posledních pěti let inflace na Slovensku vždy převýšila úroveň úrokové míry jak na běžných účtech, tak na termínovaných vkladech,“ podotkla analytička. Porovnala, že zatímco průměrné sazby na vkladech s dohodnutou dobou splatnosti od jednoho roku do dvou let byly kolem jednoho procenta za rok, v případě běžných účtů, tedy vkladů splatných na požádání, šlo o ještě nižší úroveň kolem nuly.

„Průměrný růst cen zboží a služeb se v letech 2017 až 2021 pohyboval v rozmezí 1,3 až 3,2 %. V roce 2022 tomu nebude jinak, protože námi očekávaná inflace na úrovni pěti až šesti procent spolehlivě převýší úrokové míry na bankovních účtech či vkladech,“ uzavřela analytička.

Stejné předpovědi má i analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, předpokládaná inflace v úvodu roku bude podle něj na úrovni sedmi procent.

Podobné číslo (od šesti do sedmi procent) uvedla také analytička 365.bank Jana Glasová.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora