Jak vybrat správný magnetický separátor?

spot_img

Není separátor, jako separátor a když dva dělají totéž, není to totéž. Přesně toto rčení platí i u výběru toho správného magnetického separátoru.

Je pravdou, že ze začátku se každý neznalý bude radovat z výhodné a rychlé koupě zařízení osazeného permanentními magnety, které 100 % udělá veškerou a stejně kvalitní práci, jako ten separátor za několik tisíc. Ovšem toto zařízení ho během několika málo provozních hodin vyvede velmi rychle z omylu a počáteční nadšení se otočí v jisté zoufalství: „že jsem do toho kvalitního magnetického separátoru neinvestoval už dříve.“

Je nám jasné, že ne každý může být odborníkem na všechno a problematika okolo magnetických separátorů může být velmi komplikovaná a je tu spousta proměnných, které si nemusíte vůbec uvědomit, ale my jakožto profesionálové ve svém oboru, ano.

Dynamika technologických pokroků v oblasti permanentních magnetů a magnetických separátorů je neskutečná a za posledních několik desetiletí došlo k výrazným posunům v této oblasti. Byly objeveny a vyvinuty nové materiály, používá se modernější technologie, pro zachycení kovových magnetických nečistot se začaly používat magnety ze slitiny hliníku, niklu, kobaltu a železa atd.

Magnetické separátory se objevují v nejrůznějších variantách a obměnách, od univerzálních provedení až po vysoce specializované výrobky šité na míru, pro nepřetržité či dávkové provozy, s ručním či automatických čištěním, pro suché nebo tekuté směsi a takto bychom mohli pokračovat.

Magnetické částice navíc tvoří až 70 % všech kovových nečistot, které mohou zapříčinit poškození výrobní technologie nebo znečištění konečného produktu.

Kovové nečistoty se do výrobního procesu dostanou, vlastně jakkoliv:

  • ze strojního vybavení (mlýnů, drtičů atd.)
  • z přepravních technologií či dopravních prostředků
  • běžným otěrem stejně jako lidským přičiněním

Proto výběr toho správného magnetického separátoru nechte raději ihned na odbornících s letitými zkušenostmi. 

Před samotným nákupem zohledněte několik kritérií:

  • Vlastnosti čištěného materiálu – velikost kusů, abrazivnost částic či viskozita materiálu o špatných sypných vlastnostech
  • Vlastnosti separovaných kontaminantů – procentuální obsah, velikost a druh kovových nečistot, stejně tak požadovaná úroveň čistoty finálního produktu
  • Teplota – je třeba při výběru magnetického separátoru vždy maximálně detailně specifikovat prostředí a teploty, které budou při separačním procesu na magnet působit (účinnost některých magnetů při určitých teplotách klesá)
  • Provozní podmínky – nejlepších výsledků lze dosáhnout, když se co možná nejtenčí vrstva čištěného materiálu pohybuje co nejblíže magnetickému jádru separátoru. Je třeba zohlednit i typ průtoku zpracovávaného materiálu, tzn., zda materiál protéká přes separátor kontinuálně nebo spíše nárazově) a v neposlední řadě je důležité si uvědomit umístění separátoru, zda bude uvnitř či venku.
  • Způsob přepravy materiálu – tím rozumíme např. přeprava samospádem, tlaková či na pásovém dopravníku.

Typová různorodost magnetických separátorů

Lze konstatovat, že i zde existuje zlaté pravidlo. Pro separaci kovových nečistot z práškových (sypkých) materiálů s dobrými sypnými vlastnostmi se často používají roštové separátory. V případě, že se setkáváme s materiály abrazivními nebo s horšími sypnými vlastnostmi je na místě zvážit instalaci deskových separátorů neboli lucerny, magnetických bubnů, válců nebo magnetických desek.

Magnetické separátory deskové

Deskové magnetické separátory jsou vytíženými pomocníky v oborech a výrobách, kde již není možné kovové nečistoty třídit ručním způsobem, jelikož by to zabralo až moc drahocenného času. Nalezneme je v průmyslových oborech, kde dochází ke zpracování i recyklaci odpadů, k třídění produktů, ochraně zpracovatelské technologie nebo v oblastech, kde se pracuje s přepravou prostupných materiálů.

Magnetické desky jsou nad přepravníkovým pásem zachyceny pomocí čtyř ok, a tím pádem magnetická deska nad pásem může pomocí magnetického pole zachytávat kovové částice z materiálu, který pás přepravuje. Deska je nejčastěji složena z feritových magnetů, ale pokud to výroba vyžaduje, lze je vyměnit i za magnety neodymové. Klasické desky poté umožňují zachytit až 25 kg kovového odpadu.

Oslovte odborníky

Jak vidíte, magnetické separátory je věda, která má svá pravidla hry. Firma Magsy v těchto pravidlech chodí přes 20 let a to jí dává jistý punc odbornosti a kvality. Naše firma se spoléhá na ten nejlepší technologický tým, jehož nejvyšší ambicí je poprat se i s těmi nejkomplikovanějšími projekty, tak aby dosáhl toho nejlepšího řešení pro zákazníka.

Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám poradíme.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora