WATTrouter: co to je a k čemu slouží?

spot_img

Dnešní svět je plný moderních technologií, díky kterým máme možnost udělat si pohodlnější život, ale zároveň maximálně využívat zdroje, které nám planeta nabízí a neplýtvat jimi. Mezi jednu z takových vymožeností bezpochyby patří WATTrouter, což je programový regulátor pro optimalizaci spotřeby.

Alternativní zdroje energie

Ceny energií jsou v aktuální době velice často diskutovaným tématem. Není dne, abyste nenašli v médiích zmínku o energetické krizi. Jejich ceny neustále oscilují, ale co je horší, konstatntně rostou.

Mnoho rodin a firem tak aktuálně zažívá terapii šokem poté, co otevřou vyúčování energií za minulý rok a zjistí výši záloh na rok budoucí. Zejména u těch, kteří bydlí v rodinných domech či u firem provozující sklady, haly či různé výrobní komplexy bývají doplatky a nově nastavené zálohy často astronomické a v mnohých případech i likvidační.

Mnoho lidí se kvůli této situaci uchyluje k alternativním zdrojům energie, jako jsou fotovoltaické elektrárny či dokonce větrné elektrárny. Fotovoltaika má oproti větrným elektrárnám obrovskou výhodou, že může být nainstalována na střechu většiny obytných či průmyslových budov a poskytnout tak “nekonečný” zdroj energie prakticky všem.

Využiju všechen vyrobený proud?

Jedním z prvních problémů, nad kterým se zamyslí každý, kdo tuto možnost zvažuje, je, že u fotovoltaiky přece dostatečně nevyužije energii přes den, kdy slunce svítí, a naopak v noci, kdy je teoreticky zapotřebí, si žádnou nevyrobí. Baterie pro nakumulování proudu vyrobeného sluncem sice existují, ale jejich cenová relace je bohužel mimo možnosti většiny smrtelníků.

Naštěstí i tento problém se podařilo vyřešit. A řešením tohoto problému je WATTrouter – programový regulátor pro optimalizaci spotřeby elektrického proudu vyrobeného fotovoltaickou či větrnou elektrárnou.

WATTrouter – co to je?

WATTrouter je přístroj, krabička připomínající elektrický jistič, který je plně programovatelný a po správném nastavení a zprovoznění dokáže akumulovat přebytečnou energii vytvořenou fotovoltaickou elektrárnou a přesměrovat jí do zařízení, která ji dokážou využít pro aktuální či budoucí účely, popřípadě dokážou energii akumulovat.

Mezi takováto zařízení patří například bojlery, ohřívače vody, topení, klimatizace či různé druhy tepelných čerpadel.

Díky WATTrouteru může být využito až 99% energie vyrobené pomocí vaší domácí (či firemní) elektrárny. Zároveň také dokáže kombinovat svůj příkon se standardní vnější sítí od klasických poskytovatelů elektrického proudu.

Jak funguje WATTrouter?

Zjednodušeně, díky regulátoru WATTrouteru a fotovoltaické elektrárně můžete vyrábět elektřinu v době, kdy ji nepotřebujete, ale využít ji až tehdy, kdy to bude zapotřebí, ačkoliv v daný moment zrovna nebude svítit.

Veškerá vyrobená energie může být využita lokálně bez nutnosti ji distribuovat kamkoliv mimo váš vnitřní elektrický okruh.

Všechny zařízení, zmíněná v předchozím odstavci (klimatizace, bazény, čerpadla) a také mnoho dalších, již dnes mají standardně zabudovaný vstup pro WATTrouter. Do programového regulátoru tak můžete bez obav zapojit vše, co má v dané souvislosti smysl a využití.

WATTrouter v praxi

WATTrouter v praxi tedy funguje tak, že sluníčko svítí na solární panely, zásobuje naše spotřebiče potřebným proudem a ten, který se nevyužije, je přesunut do některého ze zařízení, které jej dokáže využít, ačkoliv zrovna není v provozu.

WATTrouter má skvělou vlastnost – dokáže dle nastavených priorit jednotlivá zařízení podle aktuálního příkonu proudu zapínat a vypínat. Registruje-li regulátor přebytek energie, která právě není využívána, zapne např. ohřev bazénu či bojler.

V momentě, kdy však zvýšíme svoji spotřebu, např. zapnutím nějakého spotřebiče, WATTrouter opět automaticky nastavené zdroje vypne a přestane zásobovat energií. Jak již bylo zmíněno, vše samozřejmě probíhá se stálým připojením ke standardní elektrické síti, ze které WATTrouter dle potřeby čerpá a vyrovnává jakékoliv případné chybějící nedostatky energie.

Zařízení je velice uživatelsky přívětivé a různě modifikovatelné. Je možné například nastavit to, že WATTrouter začne distribuovat energii do požadovaných zařízení v momentě, když obdrží signál o sepnutí jiné časové zóny (tzn. jiné ceně za proud – například je-li vypnut tzv. levný noční proud). Stejně tak lze nastavit různé vlastní časové okna a definovat tak přístroji kdy a jak má pracovat.

Shrnutí

Zvažujete-li nebo dokonce už máte vlastní fotovoltaickou či větrnou elektrárnu pro výrobu vlastní elektřiny a zároveň disponujete některým ze zařízení, která byla zmíněna v článku, měl by pro vás byt WATTrouter naprostou samozřejmostí, jelikož díky němu dokážete optimalizovat zdroje elektřiny a využít tak maximální vyprodukované množství energie.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora