Jak na ekologické osvětlení, které šetří přírodu i vaše finance

spot_img

Rozhodujete se pro osvětlení, ale chcete být šetrní k přírodě a není vám plýtvání elektřiny lhostejné? Pak tu máme pro vás několik tipů, především pro výběr těch správných žárovek, které vám vaše rozhodování usnadní.

Co je to ekologicky šetrné osvětlení?

Svět každoročně překonává své vlastní rekordy ve zvyšování teploty. To v blízké budoucnosti nebude dobré pro nikoho z nás, přírodu a vše ostatní, co žije na naší planetě.

Globální oteplování a změny klimatu jsou způsobeny především uvolňováním emisí uhlíku ze spotřeby energie. Bohužel většina elektráren stále používá palivo z fosilních zdrojů, jako je ropa, zemní plyn nebo uhlí.

Od konce 19. století se globální oteplování zvýšilo a rostoucí poptávka po elektřině tomu nepomáhá. Všechno dnes funguje na elektřinu, bez ní nebude televize, internet, mobilní telefony, semafory a tak dále. S touto problematikou také souvisí i aktuální zdražování cen energií.

My však můžeme být hrdiny ve své domácnosti a přispět ke snížení spotřeby energie z fosilních paliv. Většinu energie dnes můžeme získat z přírodních zdrojů. Příkladem jsou vítr, slunce a voda. Pozvěme je do svých domovů a pozdravme ekologicky šetrnou energii a ekologicky poháněné osvětlení.

Jak to tedy udělat?

Může to udělat každý. Existuje tolik možností, jak začít být ekologický. S trochou pomoci a několika malými změnami můžete začít být ekologičtější ještě dnes.

Dá se říci, že osvětlení je jednou z nejkritičtějších vlastností vnitřního prostoru, a máte naprostou pravdu. Bez osvětlení by naše dny v podstatě skončily při západu slunce, a to není v zimních měsících, kdy západ slunce nastává již mezi 15 a 16 hodinou, příliš produktivní.

Vzhledem k tomu, že doma svítíme každou noc (a někdy i ve dne), je to jeden z nejdůležitějších aspektů návrhu našeho domu. Existuje tedy vůbec způsob, jak můžeme všechno to osvětlení ekologicky zlepšit?

Zelená energie dnes není jen nápis na billboardu. Začíná to být něco velkého. Může změnit svět, i když je to pro každého majitele domu jen malý krůček k zelenější a světlejší budoucnosti.

Vyměňte žárovky – ekologické možnosti osvětlení

Vyměnit žárovky za úspornější je rozhodně nejjednodušší způsob, jak proměnit svou domácnost v ekologičtější variantu. A je také nejrychlejší.

Když potřebujete vyměnit žárovky nebo osvětlení, pak zvolte ekologičtější variantu. Na trhu jsou tři hlavní typy ekologických žárovek: halogenové žárovky, LED a CFL. Z těchto tří žárovek jsou LED a CFL ty, které můžeme souhrnně označit jako energeticky úsporné a ekologické osvětlení.

LED žárovky jsou však nejlepší volbou, protože nejsou toxické. Zářivky obsahují rtuť, a to i ty novější, „ekologičtější“. LED nebo CFL žárovky spotřebovávají ve srovnání s žárovkami méně energie.

Jaké jsou výhody CFL žárovek?

Kompaktní zářivky (CFL) jsou ekologičtější alternativou tradičního zářivkového osvětlení, protože spotřebovávají méně energie, ale stále obsahují malé množství rtuti. Ušetříte tak část peněz.

Obvykle vydrží zhruba 10 000 hodin a ve srovnání s klasickými žárovkami plýtvají méně energie ve formě tepla. Jsou udržitelnější než tradiční žárovky a jejich nákup je levnější.

Tyto žárovky poskytují lepší osvětlení, mají zajímavý design a vejdou se všude: do menších lamp nebo větších svítidel. Pokud jsou pro vás LED žárovky zatím příliš drahé, ale chcete vykročit ekologickou cestou osvětlení, určitě je dobré si pořídit tuto variantu, abyste si doma rozsvítili kvalitně, teple a s levnějším spotřebičem energie. Vaše peněženka vám později poděkuje, ale pokud si to můžete již dovolit, pak jsou LED žárovky tou správnou volbou.

LED osvětlení

LED světla spotřebovávají méně energie, méně jí plýtvají a neobsahují žádné škodlivé toxiny, když je třeba je zlikvidovat.

Méně energeticky náročné LED žárovky s více přirozeným světlem jsou tou nejlepší volbou, ať už se nacházíte v jakékoliv místnosti. Umístěte nábytek tak, abyste co nejlépe využili přirozené denní světlo, takže ušetříte energii zřídkakdy zapínaným umělým osvětlením. Následně zvolte LED osvětlení, jako jsou žárovky, stropní svítidla nebo LED panely, pro případ, že budete muset světlo zapnout.

V současné době je k dispozici mnoho možností LED světel i pro vaše zahrady nebo dokonce jako pásky na schodiště, také i v nejrůznějších dalších úžasných provedeních.

Nejen LED žárovky lze instalovat v našich domácnostech. Ve skutečnosti je použití LED osvětlení mnohem zajímavější a rozmanitější než jen žárovky. Pásky jsou pravděpodobně jedním z nejzajímavějších způsobů použití LED osvětlení. Lze je instalovat na nejrůznějších místech od výklenků, pod skříněmi, na schodech a dalších.

Zachránce přírody?

Jsou skutečně zachránci přírody i našich peněz. LED dioda v lampě má tak dlouhou životnost (přibližně 30 000 až 50 000 hodin), že její životnost může často přesáhnout životnost vaší lampy.

Tím se snižuje nutnost vyměňovat žárovky každých několik měsíců, což snižuje množství skládkovaného odpadu, a tím i škody na životním prostředí. Jak bylo uvedeno výše, LED diody nevyplavují do životního prostředí škodlivé chemické látky.

Na rozdíl od typických zářivek, v jejichž vnitřku se nachází 4 až 5 miligramů rtuti, LED diody neobsahují žádnou chemickou látku, která by mohla být nebezpečná pro přírodu nebo veřejné zdraví.

LED světla mají i několik dalších výhod, které vás možná nenapadly:

  1. LED diody méně přitahují komáry a brouky do vašeho domova, protože vyzařují jen malé nebo žádné UV záření a nepatrné množství tepla.
  1. Výzkumy naznačují, že zahradní LED osvětlení je vhodné pro růst rostlin, protože zůstává chladné a nevyzařuje mnoho tepla.
  1. LED diody jsou dokonce skvělou volbou jako osvětlení pro pěstování rostlin v interiéru.
  1. Osvětlení LED lze kombinovat s technologiemi, které lze ovládat a měnit z našich chytrých telefonů.

Volba ekologického osvětlení je dobrá pro naši planetu i pro nás samotné. Ale proč se neposunout ještě o krok dál? Chytré osvětlení je dalším skvělým způsobem, jak udělat naše domácí osvětlení ještě lepším, a to jak pro nás, tak pro planetu.

Instalací pomůcek v naší domácnosti, jako je osvětlení se snímačem pohybu, chytré vypínače nebo automatické systémy osvětlení, snížíme plýtvání energií. Chytré vypínače a další systémy chytrého osvětlení lze ovládat dálkově, včetně aplikací v našem telefonu pro maximální uživatelskou přívětivost.

To znamená, že i když jsme v práci, můžeme vypnout lampy nebo všechna světla, která jsme zapomněli zhasnout před odchodem. Také si můžeme nastavit různé konfigurace a nechat si naprogramovat zapínání a vypínání světel v závislosti na svých zvyklostech. Lze je použít jako bezpečnostní prvek pro náš domov, který odradí zloděje, když jsme pryč.

Chytré řízení osvětlení se promítá do nižší spotřeby energie, což pomáhá našemu životnímu prostředí. Pokud je však chytré osvětlení luxusem, který si nemůžete dovolit, pak stále fungují tradiční tipy na úsporu energie.

Nezapomeňte zhasínat světla, když opouštíte místnost na delší dobu a když odcházíte z domu. Světla s časovým spínačem se skvěle hodí do prostor, jako je zahrada, příjezdová cesta nebo třeba veranda. Pak nemusíte pamatovat na jejich vypnutí.

V domě můžete také nainstalovat stmívače pro případy, kdy je třeba světla ztlumit, například večer, abyste spotřebovali méně energie a ušetřili přitom peníze.

Ponocování a pozdní vstávání, zejména v zimě, znamená, že jste během bdění více závislí na umělém světle. Místo toho se pořádně vyspěte během noci a probuďte se, až vyjde slunce, nebo krátce po něm. Využijte co nejvíce přirozeného denního světla pro lepší koncentraci a nižší účty za energii.

Nezapomínejte na přirozené světlo. Získávání co největšího množství přirozeného denního světla je skvělé pro naše zdraví, zejména pro naše duševní zdraví, protože zlepšuje naši pohodu a náladu.

Každá domácnost by měla využívat více přirozeného osvětlení než umělého. Jako alternativní možnost můžete zvážit také střešní okna se solárními trubicemi. Tyto elegantní malé trubice podobné oknům pomohou nasměrovat přirozené světlo do těžko přístupných míst, kam se běžná střešní okna nehodí.

Nejlepší, co můžete udělat ve dne, je strategicky rozmístit nábytek tak, abyste co nejlépe využili denní světlo, nechat otevřené žaluzie a využít přirozené světlo k rozjasnění dne.

Solární panely

Dalším ekologickým krokem je vyrobit si doma co nejvíce vlastní energie pro napájení světel. A abyste byli ještě o krok ekologičtější, můžete si nainstalovat baterie, do kterých budete ukládat energii, kterou přes den nespotřebujete, takže pak můžete své osvětlení napájet i v noci pomocí volné energie.

Není žádnou novinkou, že lidé začali přemýšlet o ochraně životního prostředí a o tom, jak každý z nás může snížit svůj dopad na Zemi. Díky sociálním médiím si mnoho lidí vytvořilo povědomí o závažnosti toho, co může každý udělat pro změnu životního prostředí, od malých kroků lehkou volbou LED žárovky až po větší závazky, jako jsou solární panely a nebo také využití fotovoltaiky.

Většina z nás si již uvědomuje ekologicky šetrné postupy, jako je recyklace, která minimalizuje množství produkovaného odpadu, a snižování uhlíkové stopy. Být udržitelnější v domácnosti je zcela možné a snazší než kdykoli předtím díky pokroku v ekologických technologiích. Právě díky nim je dokonce moderní a trendy být ekologický.

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora