Amolit známý neznámý: Co o něm určitě ještě nevíte?

spot_img

Amolit je organický drahokam, který je podobný opálu. Vyskytuje se především na východních svazích Skalistých hor v Severní Americe.

Je tvořen zkamenělými schránkami amonitů. Ty jsou složeny převážně z aragonitu. Amolit tak náleží mezi biogenní drahé kameny podobně jako jantar nebo perla. Status drahého kamene mu byl udělen v roce 1981 rozhodnutím World Jewellery Confederation.

Ještě v témže roce pak započala komerční těžba. Drahokam je známý také pod názvem kalcentin nebo obchodním označením korit. V roce 2007 byl tento barevný skvost dokonce označen za oficiální drahokam města Lethbridge v kanadské provincii Alberta.

Dnes jsou tyto přírodní zajímavosti součástí četných sbírek. Často se preparují, účelem je zvýraznění vnějšího tvaru schránky, mohou se i brousit pro odhalení vnitřní struktury, nejčastěji se však v polovině rozříznou a řez se vyleští. Velmi čile se s nimi také obchoduje a zájem o ně mají i klenotníci, kteří je zpracovávají do nádherných šperků. Ty si můžete vychutnat i vy.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora