Celníci na východní hranici řešili loni více než 1300 porušení při dovozu

spot_img

Příslušníci finanční správy (FS) z Celního úřadu (CÚ) Michalovce odhalili v roce 2021 na hraničních přechodech na slovensko-ukrajinské hranici 1326 případů porušení právních předpisů a udělili 712 blokových pokut v celkové výši 103.250 eur. Novým „trendem“, který celníci loni zaznamenali, byl nezákonný dovoz přípravků na ochranu rostlin fyzickými osobami, informovala TASR mluvčí CÚ Michalovce Jana Nimrichterová.

„V roce 2021 CÚ zaznamenal meziroční nárůst počtu případů nezákonného dovozu zboží. Jde o různé komodity, přičemž převažují pokusy o nezákonný dovoz zboží, které je předmětem vysokého zdanění, tedy jsou zatíženy nejen clem a daní z přidané hodnoty, ale i spotřební daní,“ uvedla s tím, že nejčastějšími z této skupiny jsou případy nezákonného dovozu tabákových výrobků. Za uplynulý rok mělo jít celkem o více než 2,8 milionu kusů zajištěných cigaret, téměř 11.000 kusů takzvaných elektronických cigaret, a také více než 50 kilogramů tabáku.

Celníci se pravidelně setkávají is porušením pravidel při dovozu zboží, na které se vztahují zákazy a omezení, přičemž podle Nimrichterové se jejich cestující dopouštějí většinou z nevědomosti. V roce 2021 tak bylo na ukrajinsko-slovenské hranici nepropuštěno více než 1808 kilogramů takového zboží, z nichž bylo téměř 1600 kilogramů masa. „Novým trendem byl nezákonný dovoz přípravků na ochranu rostlin fyzickými osobami, který je přísně zakázán. Zajištěno bylo 41,008 litru tekutých a 72,94 kilogramu práškových přípravků na ochranu rostlin – herbicidů, pesticidů, fungicidů, insekticidů mluvčí s tím, že v rukou příslušníků FS také loni skončilo téměř 34 kilogramů drog zajištěných u dvou subjektů.

Při kontrole vozidel je celníkům na hraničním přechodu Vyšné Německé od září 2021 nápomocný i nový inspekční skenovací systém. Do konce roku jím zkontrolovali 12.330 vozidel a identifikovali 30 případů porušení právních předpisů. „Mezi nimi například pokusy o nezákonný dovoz narkotik ukrytých ve speciálně vybudovaném ukrytu v podlaze návěsu či cigaret také ukrytých ve speciálním úkrytu v bočních stěnách dodávky,“ ozřejmila Nimrichterová.

Služební psi, kteří byli při výkonu celních kontrol loni nasazeni celkem 3505krát, přispěli k odhalení nezákonného dovozu zboží v 71 případech.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora