Čínská ekonomika ztrácí dynamiku

spot_img

Čínská ekonomika ztrácí dynamiku. Její růst se ve 4. čtvrtletí 2021 zpomalil a dosáhl nejmenšího tempa za 1,5 roku v důsledku slabé spotřeby, slabých investic do nemovitostí a nových omezení zavedených na konci roku ke kontrole šíření pandemie nového koronaviru.

Druhá největší světová ekonomika se potýká s rychle se ochlazujícím sektorem nemovitostí, jakož is novými ohnisky onemocnění COVID-19, které by mohly zasadit tvrdou ránu jejím továrnám a dodavatelským řetězcům.

Několik čínských měst je ve stavu vysoké pohotovosti před nadcházejícími oslavami lunárního Nového roku, neboť v zemi již zaznamenaly variantu omikron ve více oblastech včetně hlavního města Peking.

Podle údajů Národního statistického úřadu (NBS) se hrubý domácí produkt (HDP) Číny v posledních třech měsících 2021 zvýšil meziročně o 4 %. To bylo nejslabší tempo jeho růstu od 2. čtvrtletí 2020. Ekonomové však očekávali ještě slabší výsledek, a to růst HDP ve 4. kvartálu o 3,6 % po jeho nárůstu v období červenec – září 2021 o 4,9 %.

Za celý rok 2021 vzrostla čínská ekonomika o 8,1 %, což bylo výrazně nad cílem vlády na úrovni „nad 6 %“ a revidovaným růstem za rok 2020 o 2,2 %.

V mezičtvrtletním srovnání stoupl HDP Číny za tři měsíce do konce prosince o 1,6 %, zatímco ekonomové počítali s jeho nárůstem o 1,1 % po revidovaném zvýšení o 0,7 % v předchozím čtvrtletí.

Čínská ekonomika se v roce 2021 pořádně rozjela, ale analytici očekávají, že její tempo se v následujících měsících zpomalí.

Čínská centrální banka v pondělí poprvé od dubna 2020 nečekaně snížila náklady na své střednědobé půjčky a zvýšila likviditu poté, co ekonomika zaznamenala pomalejší růst.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora