Nálada ekonomů se v prosinci otočila, IES vzrostl

spot_img

Trend v náladě slovenských ekonomů se v prosinci 2021 otočil, index ekonomického sentimentu (IES) po sedmiměsíčním poklesu prudce poskočil. Z listopadových -37 bodů vzrostl na – 6 bodů. Poukázala na to společnost CFA Society Slovakia.

Index tak měl v prosinci nejvyšší hodnotu od srpna 2021. „Hlavní příčinou je změna očekávání ohledně vývoje pandemie. 27 %,“ podotkla společnost.

Stále však mezi ekonomy převládají negativní očekávání. Kromě pandemie drží index v mínusu i inflace (uvedlo to 40 % respondentů) a problémy s dodávkami zboží (30 %). „Index aktuálního stavu ekonomiky klesl z -5 bodů na -8 bodů, což představuje nejnižší úroveň od března,“ konstatovala společnost s tím, že při vývoji ve světě jsou respondenti optimističtější. Indexy očekávání pro eurozónu a USA se totiž vrátily po čtyřech měsících do kladných čísel.

„Očekávání vývoje na akciových trzích zůstávají podobně jako v předchozích třech měsících jemně pozitivní – pro americké akcie dosáhl index očekávaného vývoje v příštích šesti měsících 19 bodů a pro evropské 17 bodů, což je mírně více než před měsícem,“ dodala společnost.

Podobně vnímá stagnaci i při očekáváních vývoje na dluhopisových trzích, kde jsou indexy vysoko v plusu, což podle ekonomů naznačuje očekávání růstu výnosů z dluhopisů. V prosinci dosáhl index očekávaného vývoje výnosů 45 bodů pro Slovensko, 55 bodů pro Německo a 63 bodů pro USA.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora