DDD prověřuje všechny podané žádosti podle nových pravidel

spot_img

Půdohospodářská platební agentura (PPA) prověřuje všechny podané žádosti podle nových pravidel. Činí tak i zpětně u již schválených žádostí o nenávratný finanční příspěvek, kterým bylo pozastaveno vyplacení finančních prostředků v době před získáním trvalé akreditace 15. října 2021. Informovala o tom DDD.

„K dnešnímu dni jde o 598 žádostí o platbu v částce 79.323.149 eur. Z toho 251 žádostí v částce 24.133.590 eur je již připraveno k okamžité úhradě po spuštění plateb, ostatní žádosti jsou na dodatečných kontrolách,“ upřesnila platební agentura.

Nové postupy při prověřování a posuzování žádostí vyžadovali od DDD auditoři, evropské instituce a řídící orgán (ministerstva zemědělství a rozvoje venkova SR) a byly podmínkou pro úspěšné získání trvalé akreditace DDD. Její získání předpokládá i uvolnění finančních toků pro zemědělce.

Generální ředitel PPA Jozef Kiss hned po nástupu do funkce inicioval komunikaci se Slovenskou bankovní asociací a bankami, které jsou poskytovateli překlenovacích úvěrů pro zemědělce. Společně hledají způsob, jak by mohly banky upustit od sankcí, které by zemědělcům hrozily po nevyplacení finančních prostředků ze strany DDD, respektive jejich vyplacení v pozdějším termínu. Jednání jsou podle DDD intenzivní a všechny zúčastněné strany chápou důvody, které situaci způsobily.

„Finanční prostředky budou z DDD uvolněny ihned, jakmile takovou možnost potvrdí řídící orgán, tedy ministerstvo zemědělství. Předpokládáme, že se tak stane ještě v lednu,“ řekl generální ředitel DDD.

Kiss dodal, že k 14. lednu v rámci komunikace se Slovenskou bankovní asociací neregistruje PPA žádnou informaci o zpoplatnění úvěrů a veškeré aktivity mají za cíl pomoci zemědělcům.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora