LG vstupuje na burzu. Poptávka investorů je obrovská. Týden ve světě

spot_img

Snaha Americké centrální banky bojovat tvrději s inflací vyústila tento týden do několika prohlášení členů výboru, která vystrašila technologické akce. Rada guvernérů řekla, že by zvyšování sazeb v USA mohlo přijít už v březnu a mnozí členové přehodnocují svůj názor na růst sazeb směrem k několika zvýšením v letošním roce. Právě technologické akcie jsou nejcitlivější na růst sazeb, což se projevilo čtvrtečním poklesem technologického indexu Nasdaq 100 na nejnižší úrovně od října loňského roku. Z evropských akcií klesal právě technologický sektor spolu s americkým. Pro zbývající evropské akcie však zůstává výhled dosud nadále dobrý a průměrný odhad analytiků na výnosnost v roce 2022 je na úrovni 5 %.

O LG je na burze enormní zájem
Počáteční veřejná nabídka (IPO) jihokorejského výrobce baterií LG Energy Solution (LGES) v hodnotě 10,7 mld. Kč. USD obdržela od mezinárodních institucionálních investorů nabídky na nákup až v hodnotě přibližně 80 miliard. USD. Poptávka tak výrazně převyšuje nabídku. Jedná se o největší veřejnou nabídku realizovanou v Jižní Koreji a v kontextu loňského roku by se tento úpis akcií řadil na druhé místo po výrobci vozů Rivian, který na burzu vstupoval v listopadu 2021. Při 80 miliardách. USD je poptávka asi 13krát vyšší než 6 miliard. USD nabízených akcií uvedeným institucím. LGES je 100% dceřiná společnost pro výrobu baterií společnosti LG Chem Ltd. a mimo jiné dodává baterie pro elektrická vozidla společnostem jako Tesla Inc. a General Motors Co. IPO by mohlo zvýšit hodnotu společnosti až na 70,2 bilionu wonů (58,8 mld. USD), což by z ní udělalo třetí největší kótovanou společnost v Jižní Koreji po Samsung Electronics a SK Hynix.

V kontextu loňského roku by se tento úpis akcií na burzu řadil na druhé místo o objemu 107 miliard. USD

Inflace, rozhodování o sazbách a svátek v USA
Nový týden přinese několik zajímavých výsledků. Z neděle na pondělí uvidíme data růstu HDP čínské ekonomiky. V pondělí je v USA svátek – Den Martina Luthera Kinga – burzy v USA budou zavřené. Z Evropy zveřejní data prosincové inflace, která se očekává na 5,0 %. Ve středu bude Čína rozhodovat o základně úrokové sazbě. Tu minulý měsíc překvapivě snížila z 3,85% na 3,8%. Další snižování by podpořilo hospodářskou aktivitu. Šlo by ale o signál, že Čína jde v měnové politice opačným směrem než USA.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora