Nejdůležitější zprávy TASR ze světové ekonomiky

spot_img

Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR ve 2. týdnu 2022:Frankfurt nad Mohanem 10. ledna – Investorům v eurozóně se tento měsíc překvapivě zlepšila nálada a jejich důvěra v ekonomiku měnového bloku. Neočekávají totiž, že ekonomika ztratí dynamiku i přes nové varianty koronaviru a rostoucí počet infikovaných. Ukázal to v pondělí průzkum renomovaného institutu Sentix.Washington 11. ledna – Světová banka (SB) počítá v letošním roce s výrazným zpomalením růstu globální ekonomiky.

Očekává, že tempo expanze světové ekonomiky se letos sníží na 4,1 % z 5,5 % v loňském roce a na 3,2 % v roce 2023. Předpověď pro rok 2021 stejně jako pro letošní rok je o 0,2 procentního bodu níže ve srovnání s červnovými prognózami SB.Washington 12. ledna – Inflace v USA se v prosinci zrychlila a dostala se nejvýše od roku 1982. Index spotřebitelských cen meziročně stoupl o 7 % po nárůstu o 6,8 % v předchozím měsíci, uvedlo americké práce.Peking 13. ledna – Čínská divize německé automobilové skupiny Volkswagen zavřela dva závody pro novou vlnu onemocnění COVID-19. Jde o továrnu na výrobu aut ve městě Tchien-ťin, kterou provozuje společně s čínskou FAW Group, a také tamní závod na výrobu komponent automatických převodovek.

Washington 13. ledna – Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell vyzval německou vládu, aby zrušila kontroverzní projekt plyno Nord Stream 2 (Severní proud 2). Frankfurt nad Mohanem 13. ledna – Vysoká míra inflace v eurozóně nebude podle všeho pouze přechodným jevem, jak se předpokládalo ještě před několika měsíci a je možné, že letošní růst spotřebitelských cen současné odhady překoná.


Řekl to ve čtvrtek viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos. Peking 14. ledna – Dovoz ropy do Číny zaznamenal v loňském roce pokles, první za 20 let. Na jedné straně velké rafinerie čerpaly ropu z vysokých zásob a na druhé objem dovozu omezily dovozní kvóty Pekingu pro soukromé rafinerie.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora